Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 882 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Ogrodowe feng shui

piątek, 09 listopada 2007 10:22

Być może nie wszyscy wiedzą, że ogród urządzony zgodnie ze starą chińską sztuką feng shui może zapewnić nie tylko ładne otoczenie domu, ale również pomyślność oraz dobrobyt jego mieszkańców…. 

Brzmi interesująco?

 

 

Na pewno tak. Projektując ogród, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że niektóre elementy w ogrodzie musza mieć swoje określone miejsce. Wiele elementów jest związanych z wykresem domu, niektóre mają inne uzasadnienie. O tym, czym jest projektowanie domu wg feng shui, napisałam na GL, na przykład TUTAJ:

http://www.goldenline.pl/forum/projektowanie-domow-wg-feng-shui

 

 Projektowanie ogrodu powinno się odbywać przy współpracy zdolnego architekta krajobrazu oraz konsultanta feng shui. Dom i ogród są w feng shui swoistą jednością. Jedno wynika z drugiego. Ogród nie jest w feng shui sztuką dla sztuki. Piękny ogród może stworzyć każdy, zarówno amator, jak i architekt krajobrazu, ale pomyślny ogród, taki, które wesprze wykres domu i pomyślność tego domu, stworzy tylko konsultant feng shui we współpracy ze zdolnym architektem krajobrazu. Warto wiedzieć, że ogród zaprojektowany zgodnie z zasadami feng shui, to wcale nie jest ogród w chińskim stylu. Chociaż feng shui powstało w Chinach, wiedza ta nie jest związana z żadnym kręgiem kulturowym.  Projektowanie ogrodu wg feng shui jest bardzo skomplikowaną czynnością. Wymaga od eksperta tej dziedziny szczegółowej analizy działki, sporządzenia wykresu domu, analizy dat urodzenia mieszkańców itp. Więcej na temat wykresu domu znajdziecie tutaj:

http://gracekrist.blox.pl/html

 

 Każdy element w takim ogrodzie jest dobierany stosownie do mieszkańców i ich domu. Wszyscy jesteśmy energią. Energią jest także nasz dom, czy ogród. Wszystko zatem na siebie oddziałuje w określony sposób. Skalniak, czy oczko wodne, żywopłot, wysokie drzewa mają swoje miejsce w takim ogrodzie.  

Ogród feng shui, nie oznacza rezygnacji z własnego wyobrażenia na temat ogrodu, jaki chcemy mieć. Ogród feng shui, to podpowiedź, jak lepiej wykorzystać tę przestrzeń, jak dobrać elementy ogrodu w najlepszy sposób. A zatrudnienie konsultanta feng shui, to nie „zabieranie chleba” wyspecjalizowanym architektom krajobrazu, ale współpraca pomiędzy nimi dla zadowolenia klienta.

 

   

Feng shui, czy medycyna chińska opierają się na żywiołach, których jest 5: Ogień – Ziemia – Metal – Woda – Drzewo. Żywioły te mamy w swoim organizmie, są w otoczeniu, wszędzie. Na przykład, skalniak, to żywioł Ziemi, ale także może mieć i często ma zastosowanie we wspieraniu wykresu domu. Oczko wodne – żywioł Wody, jest bardzo ważnym elementem ogrodu. Grill – element Ognia, także powinien znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie. Żywopłot, jego wysokość, forma, mają wiele do zrobienia w naszym ogrodzie.  

Feng shui może wspierać nasze pomysły na ogród, może podpowiadać rozwiązania, może nadać ogrodowi formę. Bo feng shui, to wiedza o tym, jak kształtować przestrzeń wokół nas. Przy planowaniu i zagospodarowywaniu ogrodu ważne są naturalne skojarzenia jakie nasuwają się przy patrzeniu na poszczególne jego fragmenty czy składniki.


Analiza kształtów otoczenia odgrywa w Feng Shui bardzo istotną rolę. Sąsiedztwo wzniesień należących do nie harmonizujących ze sobą elementów przyrody zakłóca równowagę energetyczną danego terenu. Na przykład wzniesienie o kształcie stożkowym (element ognia) obok pagórka pofałdowanego (element wody). Takie połączenie gasi energię Qi. Ponad 90 procent zasad Feng Shui można w sposób logiczny i praktyczny wytłumaczyć.  

Projektując taki ogród, zawsze musimy mieć na uwadze harmonię pomiędzy Jin i Jang, czyli tego co ciemne z tym, co jasne, tego co wielkie z tym, co małe, tego co męskie w swej naturze z tym, co żeńskie itd., itd.  Na przykład, rośliny o opadających liściach są Jin. Jin odpowiada za energię opadającą. Jeśli większość roślin będzie charakteryzować energia Jin, czyli opadający kształt, ogród także nabierze charakteru jin. Za dużo jin powinno być zrównoważone energią Jang.

Rośliny pnące przydają zaś otoczeniu energii Jang - ożywiającej, aktywnej. Czasem wystarczy więc odpowiednio skomponować rośliny, by uzyskać pożądany efekt.  Z kolei, przedmioty ruchome: kaskada wodna, wiatrak, podnoszą energię Jang i ożywiają senność. Fontanny podnoszą energię. Fontanny są bardzo Jang. Woda jest bardzo ważna w sztuce Feng Shui. Odpowiednio umieszczona woda wspiera wykres domu, pomyślność mieszkańców. W tym celu, specjalnie tworzy się oczka wodne, w określonych miejscach. Woda jest elementem skupiającym życiodajną energię. Woda w okolicy naszego domu, ma wielkie znaczenia, ale nie jest bez znaczenia, gdzie  

ona jest.     

Jeśli nie ma w pobliżu wody, dobrze jest stworzyć ją sztucznie. W ogrodzie na przykład założyć stawek, ale uwaga, musi on być w określonym miejscu. Czasem można usłyszeć, że oczko wodne, stawek, powinno przypominać w kształcie nerkę a jej ramiona powinny być zwrócone w kierunku domu, tak by oczko obejmowało niejako dom. Kształt jest ważny, ale nie jest to generalna zasada.

Miejsce i kształt oczka, stawu, jego rozmiar, to bardzo ważne czynniki.  Często mamy dylemat, gdzie umieścić ogród. Temat ten jest równie ważny, jak samo zagospodarowanie ogrodu. Nie ma generalnych zasad, że ogród ma być tu i tu, ale ważne jest by wspierał wykres domu, w którym mieszkamy. Zatem, miejsce ogrodu podpowie nam wykres domu. Jest to jednak w przypadku, gdy mamy wybór.  Natura nie zna linii prostych. Dlatego projektując taki ogród, staramy się unikać linii prostych.  

O tym, że środowisko, w którym żyjemy ma ogromny wpływ na nas, zapewne wielu z Państwa zdążyło się już przekonać. Zdarza się, że drobne dysonanse (zbyt ciasne wejście do domu, prosta alejka celująca prosto w dom, drzewo na wprost drzwi domu) powodują problemy, z których wcale nie zdajemy sobie sprawy. Feng Shui uczy jak interpretować otoczenie i jakie zmiany wprowadzić w naszej przestrzeni, by oddziaływanie energii zewnętrznych było dla nas korzystne i stymulujące.

Mądrości Feng Shuj pomaga w wyborze najlepszej lokalizacji domu, jego właściwego usytuowania w stosunku do działki i stron świata. Pozwala optymalnie, dla potrzeb konkretnej rodziny, zaplanować układ architektoniczny budynku. Doradza też przy zagospodarowaniu indywidualnej przestrzeni każdego z domowników, rozkładzie pomieszczeń wewnątrz domu. Ale te same zasady są równie pomocne przy komponowaniu otoczenia domu, czyli naszego ogrodu. Grażyna Czajka-Bartosik

www.pracownia-fengshui.pl


Podziel się
oceń
1
1

komentarze (24) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Co o tym myslicie?

czwartek, 08 listopada 2007 13:10

Co o tym sądzicie?

Niektórzy uważają, że feng shui jest zbiorem zabobonów, magią i czymś tam jeszcze, tymczasem, coraz częściej nauka wyjaśnia te „zabobony", tę „magię". Dziś chce napisać o jednym z takich stwierdzeń, które ludzie niekoniecznie biorą sobie do serca, a jest to jedno z podstawowych zaleceń feng shui, zwłaszcza, gdy kupujemy dom. Może napisze o dwóch...

Otóż, jeśli kupujesz dom, postaraj się, by okolica była spokojna i cicha. Dlaczego?

W Feng Shui, nadmiernie głośny dźwięk (albo hałas) jest zawsze uważany za 'ShaQi' , czyli formę zabójczej energii. Często z tego właśnie powodu, praktycy Feng Shui radzą, by kupować dom w spokojnej okolicy.

Ale oto, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje, że tysiące ludzi świata może umierać przedwcześnie albo ulegać chorobom o najbardziej podstępnych skutkach, właśnie z powodu chronicznego hałasu...

Chociaż odkrycie to jest jeszcze w toku bardzo wstępnych badań, to sugerują oni, że problem „wystawienia się na długotrwały hałas uliczny" może wyjaśnić aż 3% śmierci spowodowanych na przykład atakiem serca.

Zatem, w jaki sposób hałas mógłby mieć taki skutek?

Kluczem do zrozumienia jest to, że hałas może tworzyć formę chronicznego nacisku, stresu, który utrzymuje ciało w stanie permanentnego pogotowia.

Stosownie do badań opublikowanych w 2006 przez Wolfganga Babischa z Niemieckiej Środowiskowej Agencji  Federalnej w Berlinie, nasz mózg, uszy i ciało nadal reagują na hałas, nawet podczas gdy śpimy. To podnosi poziom hormonów stresu takich jak kortyzol, adrenalina i noradrenalina.

Jeżeli te hormony stresu są w stałym krążeniu, mogą one powodować długoterminowe,  fizjologiczne, zagrażające życiu zmiany, kończące się niewydolnością serca i prowadzące do nadciśnienia i problemów immunologicznych.

Zatem, dźwięk 'ShaQi' jest rzeczywisty i może być śmiertelny!

A więc jeden z okrzyczanych zabobonów, OBALONY!

KUPUJ DOM W CICHEJ OKOLICY!

Co o tym myślisz?

A druga taka kontrowersyjna dla niektórych sprawa to...

Z perspektywy Feng Shui, dom nie powinien być zlokalizowany zbyt blisko, lub bezpośrednio skierowany do mocno uczęszczanej drogi. Niespokojna, burzliwa 'Qi' generowana przez szybko jadące pojazdy może być szkodliwa dla pomyślnego życia mieszkańców domu.

Powyższe, również jest uznawane przez co niektóre osoby za totalny zabobon, a jednak...

Oto badania, które zwracają uwagę na powyższy temat.

W codziennych gazetach na zachodzie, można znaleźć informacje o tym, że emisja spalin samochodowych jest bardzo niebezpieczna. W naszej prasie, oczywiście też, ale ja oparłam się na prasie zachodniej. W badaniach przeprowadzonych na 4,494 mieszkańcach miasta w Stanach Zjednoczonych z przeciętnym wiekiem 60 ciu lat, te osoby, które żyły bliżej mocno uczęszczanych dróg, są bardziej predestynowane do zwapnień i stwardnień naczyń krwionośnych.

Ci, którzy żyli w granicach 55 jardów (1 yard amerykański = 3600/3937 m = ok. 0.91440183 m) od autostrad, mieli 63% większą szansę stwardnienia arterii, niż ci, którzy mieszkają w odległości większej niż 219 jardów od takiej drogi.

Skutek, czy konsekwencje były silniejsze w przypadku ludzi, którzy nie pracowali pełnego dnia roboczego przez co najmniej pięć lat i dla starszych mieszkańców. Prawdopodobnym powodem było to, że być może spędzają oni więcej czasu w domu.

Ciekawe, nieprawdaż?

Grazyna Czajka-Bartosik

www.pracownia-fengshui.pl


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (4) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Smok, gadżet, czy figurka szcęścia?

czwartek, 18 października 2007 7:43
Na pewnym forum, pewna osoba zapytała:

Witam,

Dziś jakoś natchnęło mnie na sklep ezoteryczny, a w nim na .... smoka.

Moja znajoma, która uczęszcza na kurs Feng Shui, powiedziała, że powinnam go sobie postawić w kąciku rodziny - dla ochrony.

Z kolei Pani w sklepie, jak tylko usłyszała, że chcę smoka, to odczytała to chęć wprowadzenia do mojego pokoju energii męskiej i dała mi wskazówki, aby stał po prawej stronie od wejścia...

Pogubiłam się........to w końcu czemu ma służyć ten smok. Może działa podwójnie, może ja sama decyduję jak działa...

Poradźcie, gdzie mój smok powinien zionąć ogniem?

Hmmm...Często się zastanawiam, kto i po co „wrzucił" w naszą podświadomość, czy świadomość informacje, że za pomocą gadżetów: smoków, żab, lusterek, wstążek, itp., można uzyskać zdrowie, bogactwo, pomyślność, dobre partnerstwo?. W jaki sposób taki smok, któremu nadajemy w takim momencie magiczne właściwości, ma za nas coś załatwić?. Czy ktoś kiedyś nad tym się zastanawiał?. Feng shui, to przede wszystkim praca z przestrzenią, odczytywanie jej dla naszych ludzkich potrzeb i wykorzystywanie jej tak, by sobie pomóc, by mieć więcej siły, więcej możliwości. Jedna z definicji feng shui:

"Feng Shui jest sztuką oceny jakości życia poprzez obserwację i analizę środowiska życia danej osoby lub osób. Jest metafizyczną dziedziną nauki, która uczy rozpoznawania i czerpania Qi (energii kosmicznej) z otaczającego środowiska. Ma ułatwiać stawianiu czoła trudnościom życia codziennego."

Jakość życia, jest związana z jakością pola magnetycznego wokół nas, w naszym domu, w naszej firmie. Dobra jakość - dobre życie i dobra praca, zła jakość - odwrotnie. Jednak w każdej przestrzeni można znaleźć miejsca o dobrej jakości i wykorzystywać je zgodnie z ich przeznaczeniem. Żaden gadżet tego nie załatwi. Tak naprawdę, zobaczcie wokół, wszystko to są gadżety: wazoniki, lampki, figurki, serwetki, stoliczki, obrazki itp., które mamy w naszych domach, czy one coś za nas załatwiają?. Często robią bałagan i dostarczają nam pracy, by je odkurzyć. Czy to będzie wazonik, czy kryształowa figurka, czy chiński smok, wszystkie one gdzieś stoją i co?. Czy z tego powodu, codziennie spotykamy krasnala z workiem pieniędzy na naszej wycieraczce?

W taki właśnie sposób, tę wspaniałą, jakże użyteczną sztukę feng shui owinęliśmy w zabobony, nadaliśmy jej jakiś magicznych mocy, zamieniliśmy naukę i wiedze w bezużyteczne zabobony wywołujące uśmiech na wielu twarzach. A tymczasem jest to dziedzina nauki, która uczy czerpania Qi dla naszego ludzkiego dobra.

Kasiu, powiem za Małgosią, jeśli Ci się podoba ten smok, niech więc cieszy Twoje oko, ale nie nazywajmy tego feng shui.

 www.pracownia-fengshui.pl


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (1) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Wybór mieszkania

wtorek, 02 października 2007 11:34

Jeden z uczestników mojego forum:
http://gracekrist.mojeforum.net

zapytał: chcę kupić mieszkanie, na co powinienem zwrócic uwagę?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Są dwie możliwości:

1. zatrudnić konsultanta, który będzie pomagał w wyborze, albo
2. korzystać z siłą faktu, bardzo niepełnych informacji, które ktoś przekaże. Książki, niestety, nie dają najważniejszych informacji.

Wybór mieszkania jest bardzo poważnym wyborem. Będziesz tam przecież mieszkał wraz z rodziną. Na pewno chciałbyś odnosić sukcesy i mieć szczęśliwe życie. Zatem, wybór mieszkania jest takimi drzwiami, za którymi jest albo...albo...
Osoby, które się przeprowadzały, być może przypomną sobie, że na przykład w jednym miejscu było tak, a w innym inaczej. W jednym szło lepiej, w innym gorzej. Każdy dom ma swoją niepowtarzalną energetykę, która wpływa na każdego człowieka bez wyjątku, także na tego, który nie wierzy w feng shui. To właśnie teraz, wybierając mieszkanie, masz wybór, jakie będzie Twoje życie.

Więc te dwa wyjścia, to albo szukać mieszkania metoda chałupniczą i uznać, że „jakoś to będzie", albo powierzyć to zadanie fachowcowi.

Nie masz pojęcia, jak trudno jest doradzić Ci poprzez forum. Każdy dom ma swój wykres, więc jak poznać wykres, nie będąc na miejscu?. Każdy dom ma szereg informacji, które trzeba poznać

Z grubsza, co powinieneś wiedzieć:
- swoje i rodziny liczby Ming Gua
- wiedzieć, czy dom o konkretnej Zhai Gua jest dla Was odpowiedni
- znać swoje potrzeby i rodziny, by wybrać dom wspierający je.
- potrafić sporządzić wykres każdego mieszkania i zanalizować go pod kątem: rozkładu pomieszczeń, okien, drzwi, kierunków drzwi, skierowania domu, ciągów komunikacyjnych, ewentualnych wydarzeń.
- musisz potrafić znaleźć dom o regularnym (+ -) kształcie, odpowiednim skierowaniu, nie zablokowanych Gwiazdach Pomyślności i dobrze zlokalizowanych Gwiazdach Zdrowia, o odpowiednich kierunkach drzwi i wielu innych sprawach, o których było pisane na forum.
- Twój dom, mieszkanie musi być także dobrze „wpisany" w otoczenie, mieć zapewnioną zasadę fotela.
- powinieneś także, znając swoje i swojej rodziny wykresy Bazi móc określić, czy wybrane mieszkanie będzie energetycznie harmonizowało z Wami.
Ale to nie jest wszystko.Niestety!
http://www.pracownia-fengshui.pl


Podziel się
oceń
0
2

komentarze (1) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Miary w feng shui

sobota, 01 września 2007 8:59
Drodzy Czytelnicy,

Lu Ban to nazwa czegoś, co popularnie jest nazywane miarą Feng Shui, ale w rzeczywistości jest to nazwisko patrona Taoistycznych chińskich mistrzów ciesielskich (Wiosna i Jesień okresu 770 do 476 p.n.e. okresu Wschodniego Zhou). Lu Ban oznacza też cech cieśli Cesarskich (nie było wtedy architektów jako takich), którzy wykonywali bardzo szanowane rzemiosło, chronione, kontrolowane i uprzywilejowane przez Dwór Cesarski.

Niegdyś w czasach cesarskich Chin, władca uważany był za podobnego do boga, jeżeli nie boga osobiście. Władca mógł liczyć na najlepszych uczonych, najlepszych astronomów, matematyków i oczywiście na najlepszych cesarskich cieśli.

Kiedy się było związanym z władcą (przeszło się rządowe egzaminy i umocniło na swoim stanowisku), doradzanie komuś poza Cesarskim Dworem, uważane było za największą zbrodnię i karane śmiercią (ścięcie głowy). No, w przypadku gdy władca nie był "przekonany", lub ktoś czy coś stanęło w twojej obronie na czas, wolno ci było zabić się samemu lub pozwolić aby głowę ściął ci dobry przyjaciel. Innymi słowy, praca dla władcy była pozycją uprzywilejowaną ale wysoce niebezpieczną. Kara nie kończyła się na tobie, bo gdy znaleziono w tobie winę, wtedy zgodnie ze
starożytnym chińskim prawodawstwem, również twoja rodzina (linia krwi) była uważana za winna, karana śmiercią, więzieniem, obcinaniem kończyn, chłostą czy choćby wygnaniem.

Nawet dziś, wiele w Feng Shui i astrologii jest mowy o potędze. Władca zrobiłby wszystko, aby przyciągnąć i zapewnić sobie władzę, a innych pozbawić jakiejkolwiek wiedzy. Jeden nawet zasłynął z Wielkiego Palenia Ksiąg, gdzie zniszczono tak wiele białych kruków, iż możemy być szczęśliwi, że choć trochę ich się zachowało. Jak mi wiadomo, ale nie wiem tego na pewno, również handel chińskimi kompasami (Luo Pan) jest dozwolony jedynie dla niewielu, zwykły sprzedawca mógłby zostać zabity.

Tak, gdybym był władcą i byłbym świadomy prawdziwych właściwości Gwiazdy 5, oczywiście tobie bym powiedział zamiast tego, że jest ona niszczycielska. Jeżeli bym wiedział, że podróżowanie na przykład na południe w jakimś konkretnym roku, przyniesie ci wielkie osiągnięcia, oczywiście rozpowszechniałbym książki odradzające podróży w tym kierunku.

Wszystko to w celu, aby zapobiec uniezależnianiu się moich poddanych, zdobywaniu przez nich autonomii i potęgi. Widać to nie tylko w Feng Shui, ale w zaskakująco dużej liczbie systemów czy to chińskich, japońskich czy też indyjskich. Wszystko to aby trzymać cię w spokoju i nie pozwolić się wychylać.

Nawet dziś Feng Shui jest w Chinach zabronione. Tak jest od powstania Ludowej Republiki Chin w 1949 roku. Obok Feng Shui również inne sztuki "zabobonu i wrogie państwu" - takie jak czytanie z twarzy, dłoni i astrologia, są przeciw prawu.

Jeden z moich prywatnych chińskich mistrzów jest profesorem architektem w Guangzhou. Bardzo trudno jest porozumiewać się z nim przez emaile, ponieważ cała poczta jest kontrolowana. Nie mogę użyć słów Feng Shui na przykład, z obawy, że mogłoby to zgromadzić "nagrania", które zaprowadziłyby go nawet do więzienia.

Jedyną rzeczą, której chiński rząd nie zabronił, jest Yi Jing (Księga Zmian), gdyż zarówno książka, wiara jak i praktyka niezwykle się rozpowszechniły, a wschodni i zachodni uczeni i badacze są z tym obeznani. W przeciwnym wypadku także i to byłoby zabronione.

Dziś jest prawie niemożliwe, aby znaleźć jakiegoś mistrza Tradycyjnego Feng Shui w Chinach. Oni sobie bezpiecznie radzą jako "eksperci Yi Jing" albo po prostu jako architekci.

Większość mistrzów Tradycyjnego Feng Shui wywędrowała do Tajwanu, Singapuru, Hong Kongu i na Zachód.

Z tego powodu w kilku ostatnich dekadach wydarzyły się dwie rzeczy. Szczęśliwą rzeczą jest to, że Feng Shui i " pokrewne nauki o Qi" dotarły na Zachód, a mniej szczęśliwą, że to wszystko uległo zniekształceniu. W praktyce nikt teraz nie może twierdzić, że jest mistrzem lub częścią "starożytnej linii".

Uwidacznia się to specjalnie w Hong Kongu, gdzie absolutni oszuści ( "mistrzowie" - może w wieku dwudziestu kilku lat) sprzedają totalne bzdury za niewiarygodne pieniądze. Nic ci nie wyjaśniają, mówią ci tylko "zrób tak" - a potem wracają za rok i pobierają następne pieniądze za następny nonsens. I wcale tu nie przesadzam.

Potem, około 1986 roku, człowiek o nazwisku Thomas Lin Yun, wprowadza system zwany Tantryczną Buddyjską Sektę Czarnych Czapek (Feng Shui Black Hat) na Zachód. Starannie szukałem korzeni tego systemu, czy choć śladu obecności w Hong Kongu, Tajwanie, Chinach czy nawet w samym Tybecie, ale nikt nigdy nie słyszał ani o tym człowieku ani takim systemie.

Tak, w Hong Kongu, kilka osób może ci powie, że taki człowiek został swojego czasu wygnany z Tybetu, po czym przeniósł się do Hong Kongu, gdzie znów się skompromitował. Tam, po uroczystej przysiędze, że wyjedzie do USA, jedna ze świątyń " aby się go wreszcie pozbyć i oczywiście po zapłaceniu przez niego określonej sumy", w końcu zgodziła się nadać mu tytuł mistrza. Reszta jest historią.

Potęga i kontrola. Aby być szczerym, zawsze mnie złościł fakt, że Chiny zakazały tych wszystkich cudownych studiów nad Qi ( jestem przekonany, że każdy z nas powinien mieć niezależny, wolny i darmowy dostęp do tych sztuk, już w dzieciństwie powinni nas uczyć tego rodzice), ale muszę nadmienić, że w tym momencie nie jestem tego pewien i także czuję pewnego rodzaju poparcie dla rozwoju sytuacji w Chinach.

W dawnych czasach, chiński kompas bywał czasem błędnie używany, nawet w niebezpieczny sposób. W jakimś momencie można było znaleźć stosy ciał zmarłych przechowywane gdzieś na tyłach wioski, ponieważ astrologia czy Feng Shui wskazywało, że najlepszy termin pochówku dla dziadzi jest za osiemnaście miesięcy.

Również przepowiadacz przyszłości mógł zdecydować, że najlepiej dla dziecka byłoby, gdyby urodziło się właśnie teraz. To już było nie ważne, że ciąża była w stadium ósmego miesiąca, po prostu przecinano brzuch matki," bo tak nakazywały Gwiazdy".

Wracając do miary Lu Ban, to też nadużycie. Używając Lu Ban, chłopak mógł stwierdzić, że jego "rzecz" jest za krótka, albo przypada na jeden z niebezpiecznych przedziałów. W celu przedłużenia, mógłby nosić ciężarki na "narzędziu przyjemności" przez długie tygodnie czy miesiące. I to nie tylko, że prowadziłoby do deformacji, udowadniając zwykłą głupotę, ale również mógłby "nie zdać egzaminu" jako małżonek.

W każdym razie, cech Lu Ban odgrywał ważną rolę w budowie świątyń i pałaców cesarskich, ale miary przez nich używane i oznaczone na linijce nie miały nic wspólnego z tym, co dziś rozumiemy jako Feng Shui.

Wciąż możemy się przyjrzeć klanowi Lu Ban, ale powinniśmy to badać tylko z przyczyn akademickich i nie powinniśmy używać tych miar w rzeczywistym życiu.

Wszyscy znamy historię eksperta Feng Shui, który poszedł w góry szukać najlepszego miejsca na osadę. Takie miejsce jest w Schronieniu Smoka czy w Legowisku Smoka. Choć to tylko jedno zdanie, rzeczywisty proces znajdowania tego miejsca trwał długie lata.

Podobne staranie lub jeszcze większe towarzyszyło budowie przez cieśli świątyń czy kapliczek.

Gdy władca zadecydował, że potrzebuje stół, to nie wystarczyło wziąć siekierę, udać się do ogrodu i ściąć pierwsze lepsze drzewo.

Drzewo musiało być niezwykle piękne, mieć wdzięk, być delikatne i przy tym mieć ponad 100 lat, trwałe drewno, odporne na wilgoć i zniekształcenia. Drzewo wybierano ze względu na twardość, piękne słoje i brak sęków. Jego wybór, ścinanie, suszenie i obróbka nadzorowane były przez mistrza cieślę. Słoje tego drzewa są blisko siebie, dają żywy obraz, są różnorodne. Drzewo musi mieć piękny połysk, musi też być mocne, dobre do ręcznej obróbki.

To znaczy, że trzeba było lat, aby grupa cieśli w ogóle znalazła takie drewno, po zaprzęgnięciu całego wachlarza umiejętności do procesu selekcji, jak astronomia i astrologia.

Prawdopodobnie największe wysiłki cieśle przykładali do zapewnienia jedności budynku i otoczenia, krajobrazu. Materiały budowlane brane pod uwagę były dokładnie numerowane dla precyzji. Drzewo było ścinane, dokładnie oznaczone tak, że pałac był budowany w zgodności z oryginalną energią drzew. Aby w pełni oddać komplikację procesu, znaczyło to, że części drzewa pochodzące z południowej strony tego drzewa, były użyte wyłącznie w południowej części pałacu. Części ze wschodniej części
drzewa - po wschodniej stronie pałacu itd. Ta dbałość o Jedność, była prawdopodobnie najważniejszą zasadą w ciesielstwie klasycznych Chin.

Więc ciesielstwo, projektowanie i rzeźbienie było raczej żmudne, ponieważ nawet narzędzia były robione ręcznie i użyte tylko do jednej konkretnej konstrukcji.

Cały proces planowania, zatwierdzania i realizacji odpowiadał najnowszej wtedy wiedzy o architekturze, ale także matematyce, astronomii, religii. Końcowy produkt był zarówno funkcjonalny jak i duchowy, transcendentalny i wart władcy.

Nie tylko to, - choć nie jestem tu pewien - również wschodnia część była wykonywana wyłącznie z drewna, zachodnia część jednak (także oczywiście z drewna, ale) bardziej poświęcona metalowi.

Nie powinniśmy się przejmować miarami w Feng Shui. Dobre Feng Shui nie zależy od cala czy dwóch, bo zależy od innych rzeczy, o wiele bardziej ważnych.

Widzisz, mogły być dwie miary, dla ówczesnych domostw - i dla rodziny cesarskiej. Również zrozumienie miar było różne zależnie od czasów, regionu geograficznego, cechu Lu Ban, zmiany podejść matematycznych i astronomicznych itd. Dziś również nie polegalibyśmy na stuletniej mapie gwiezdnej, prawda ?

Ponadto, inne miary przyjmuje się dla Yin Zhai ( groby i cmentarze) i dla Jang Zhai (budynki dla żywych), inne dla budynków, inne dla mebli. Oprócz tego inne jeszcze dla książek, obrazów, ubrań, okrętów, działek.

Na końcu, podstawowe zrozumienie wymiarów zmieniło się przez wieki, tak samo jak kalendarze. Na przykład, dzś? te tradycyjne systemy nie s? zgodne z systemem metrycznym.

W rzeczywistości, to co dziś uznaje się za niekorzystną miarę, już jutro może z jakiegoś powodu zmienić się w miarę szczęśliwą.

Nawet gdybyśmy założyli, że miara Lu Ban kiedyś rzeczywiście była częścią Feng Shui (manuskrypt rzeczywiście zawiera instrukcje przypominające dynamikę Feng Shui, ale sam w sobie już został napisany 1500 lat po życiu Lu Bana), nawet wtedy musimy przyznać, że jego naniesione miary są już nieważne.

Lu Ban w większości było przekazem słownym, dawanym przez mistrza cieślę czeladnikom, aby się stawali coraz bardziej biegli w rzemiośle. Potem coraz to młodsi ludzie podejmowali rzemiosło i wszystko to doprowadziło do tego, że doradcy, urzędnicy i uczeni dworscy stopniowo mogli coraz bardziej przekazywać swoje umiejętności innym ( jedni związali się z właścicielami ziemskimi, inni ze świątyniami, jeszcze inni przenieśli się do południowych Chin i nauczali zwykłych ludzi, farmerów i niepiśmiennych). To logiczne, że Lu Ban przewidywał upadek swojego rzemiosła i cechu.

Absolutnie wszystko w ciesielstwie było formułowane w proporcji, przy użyciu specjalnych miar. Te miary jednak nie mają nic wspólnego z Feng Shui i zależały od cechu, regionu, klimatu, lokalnych zwyczajów. Były specjalne miary dla kolumn, słupów i belek, mebli, a nawet odległości między przedmiotami. Tak że nawet pusta przestrzeń była określana odpowiednią miarą. Wszystko to prowadziło do poczucia harmonii i poprawności proporcji.

Znów każda miara użyta przez rzemieślników, pochodziła z jakiegoś źródła, czy z matematyki, astronomii, czy zwyczajnego poczucia estetyki, ale definitywnie nie miało to nic wspólnego z Feng Shui.

Jednak w celu zachowania wysoce wyrafinowanej i wysmakowanej sztuki, cieśle w pewnym momencie wprowadzili swoje miary do Feng Shui, ale możemy dyskutować, czy było to w ich interesie czy też w interesie Feng Shui.

Jeżeli miary nie były tradycyjnie częścią Feng Shui, jeżeli rytuały i błogosławieństwa były prawdopodobnie częścią budynków, ale zapożyczoną z wierzeń Daoistów, jeżeli wreszcie wiele innych rzeczy nie było częścią Feng Shui - to w końcu masy decydują czy to jest Feng Shui czy nie. W każdym razie, jeżeli posiadasz linijkę Lu Ban, używaj jej, ale chociaż nie nazywaj jej Feng Shui. Także nie mów o Feng Shui, gdy palisz kadzidełko, masujesz partnera czy wycierasz nos.

Jeżeli już linijka Lu Ban nie należy do tradycyjnego Feng Shui, co myśleć o założeniach, że mistrz cieśla Lu Ban nie pochodził nawet z Chin. Patrząc na region (prowincja Shandong) gdzie rozkwitło rzemiosło, na krawędzi krajowych szlaków z Zachodu- Lu Ban mógł być przecież osobą z zagranicy, czy grupą osób, kultem, wprowadzającym w tym czasie nie-chińskie techniki budowlane.

Życie w nie zaśmieconym domu nie jest Feng Shui, to jest zdrowy rozsądek, otaczanie się ulubionymi przedmiotami i spokojem w domu nie jest Feng Shui, to jest zdrowy rozsądek. Podczas gdy Feng Shui zawsze musi opierać się na zdrowym rozsądku, nie wszystko, co jest rozsądne może być nazywane, czy uważane za Feng Shui.

Tak, mamy teraz wino Feng Shui, muzykę Feng Shui, masaż Feng Shui, świece Feng Shui, kadzidełka Feng Shui, książki Feng Shui, nawet chusteczki Feng Shui. Następnie myślę, że zaprojektuję i zacznę sprzedawać długopis Lu Ban, "jeden na każdą porę roku i fazę Księżyca oczywiście - zrobiony z najlepszego cedru, ściętego przy śpiewie i z czakrą w określonym kierunku, długopis i pochewka oczywiście według miar Lu Ban", mówiąc ludziom, że posługiwanie się tym długopisem zrobi z nich bogaczy i sprzedam całą pakę po 88,88 USD ( bez gwarancji zwrotu pieniędzy).

Pozdrawiam i trzymajcie się,

Heluo

Tłumaczenie Małgorzata Błądek


Podziel się
oceń
0
2

komentarze (1) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Mieszkanie na strychu

środa, 22 sierpnia 2007 14:00

Strych, przynajmniej do niedawna, zwykle spełniał rolę poduszki ochronnej stojącej na straży ciepła domu, czy jego bardzo szeroko rozumianej energetyki. Dawniej, było nie do pomyślenia, by tam mieszkać. A zwłaszcza, by na strychu umieszczać jakiś ważny pokój, jak na przykład sypialnię. Owszem, strychy były adaptowane, ale na pracownię malarza lub innego artysty, lub pokoje służby.

Nigdy dotąd nie mówiło się, że przestrzeń przydachowa jest pomyślna do zamieszkania dla ludzi. Przeto, często w potocznym języku mówi się o takiej przestrzeni, jako zaadaptowanej, albo o wykorzystaniu czegoś, co było przeznaczone na coś zupełnie innego, dla celu zamieszkania.

Warto też wiedzieć, że w dawnych czasach wiedziano jak budować domy, by miały one atrybuty zdrowia i pomyślności, nawet bez odwoływania się do obcych kultur. Owszem domy miały spadziste dachy, ponieważ tego rodzaju rozwiązanie, było niezbędne dla zachowania energii wewnątrz domu, jednakże sama przestrzeń pod dachem nie powinna być zamieszkana, gdyż rozkład energii, jaki to miejsce ma, nie sprzyja życiu.
Według feng shui strych ma na zawsze pozostać strychem. Na cele mieszkalne powinno się przeznaczyć przestrzeń, specjalnie do tego celu zaprojektowaną, nie zaś przestrzeń zaadaptowaną.
Jeżeli jednak, jesteśmy zmuszeni mieszkać lub pracować w przestrzeni strychowej, zaadaptowanej, wówczas musimy zwrócić uwagę na to, że są różne skosy, bo skos skosowi nie jest równy. Są skosy, pod którymi można się swobodnie wyprostować, są też i takie, które nawet według naszych kryteriów budowlanych schodzą zbyt nisko. Warto zatem pod tym kątem przyjrzeć się swojemu mieszkaniu. Jeżeli skos schodzi zbyt nisko, wtedy, bardzo trudno jest taką przestrzeń aranżować. Widziałam domy, gdzie skosy schodziły aż do samej podłogi. W dodatku urządzone tam były sypialnie. Najdziwniejsze jednak było to, że te domy były domami nowymi, tak właśnie zaprojektowanymi. Myślę, że projektant takich domów, powinien sam w jednym z nich zamieszkać.

Co można z tym zrobić?. Ano, wszelkie bardzo niskie skosy trzeba zabudowywać szafami i szafkami. Wprawdzie zmniejsza to przestrzeń życiową i powierzchnię mieszkania, ale dzięki temu możemy znacznie poprawić sytuację, pamiętając, by pod skosami nie ustawiać mebli, z których człowiek korzysta przez dłuższy czas, a więc łóżek, biurek, foteli itp. To, o czym warto jeszcze pamiętać, to że, przestrzeń, gdzie człowiek nie może się całkowicie wyprostować, jest przestrzenią straconą, nawet jeśli jest ona przeznaczona na sypialnię. Pomieszczenia strychowe, mimo iż są bardzo atrakcyjne, nie niosą dla człowieka jakichś szczególnych wartości, dlatego feng shui je zasadniczo odradza. Niektórzy jednak to lubią, uważając, że na nich to nie działa. Niemniej skośne ściany i sufity nie są korzystne dla człowieka.
Dlaczego?. Ponieważ ruch energii w takich pomieszczeniach, odbijając się od skośnych ścian, ulega znacznemu przyśpieszeniu, a ono, samo w sobie nie jest pożądane dla miejsc służących człowiekowi do wypoczynku. Na pewno, pokoje na strychu nie powinny być przeznaczone na sypialnie, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Wiele dzieci, intuicyjnie ucieka z takich miejsc, nie chcąc spać w swoim łóżku. Starsi są często zbyt słabi, by temu się przeciwstawić, a glos intuicji, zbyt cichy, bo dotarł do ich uszu.
Niemniej jednak, takie pomieszczenia mogą służyć jako pracownie malarskie, biura konstrukcyjne czy pokoje dziecięcych zabaw. We wszystkich tych miejscach potrzebne są stymulacje, aktywność, więc przyśpieszenie przepływu energii, czyli czynniki służące kreatywności, są w nich bardzo pożądane. Takie pomieszczenia mogą więc mieć nie tylko artyści, ale i konstruktorzy, architekci czy dzieci, ponieważ praca lub zabawa twórcza ważna jest dla każdego z nich. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy chcemy odpocząć, zregenerować swoje siły, wyciszyć się. Najważniejszym jest, by pamiętać, że równy sufit nad miejscem wypoczynku jest znacznie korzystniejszy od skośnego, zatem w ważnych miejscach trzeba sufit wyrównać, choćby wieszając baldachim, lub w jakikolwiek sposób przeciwdziałając tej sytuacji.

To samo dotyczy okien. Cechą charakterystyczną strychów przeznaczonych do adaptacji są okna połaciowe, przez które widać jedynie niebo. Jeśli jest to jedyne okno w pomieszczeniu, nie jest to uważane za pomyślne, ponieważ człowiek nie widzi przez to okno nic, poza niebem, a niebo nie jest perspektywą życiową człowieka, który powinien twardo stąpać twardo po ziemi.

Dlatego też, według zasad feng shui, lukarny, a więc okna w występie dachowym, są znacznie korzystniejsze dla człowieka, aniżeli okna w połaci dachowej, czyli tzw. okna dachowe. Okno dachowe z samej swej natury osłabia dach, który stanowi tabu w chińskiej architekturze.

Trzeba także pamiętać, że na człowieka niekorzystnie wpływają zarówno przestrzeń za niska, jak i za wysoka. W jednej i drugiej zachodzi do zastoju energetycznego. I z jedną i z drugą trzeba coś zrobić.

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Odkryj swoją Ming Gua i dowiedz się, jak jej użyć ?

środa, 15 sierpnia 2007 10:48

Co jest "Ming Gua"? Po prostu jest to typ Qi, które Ciebie otacza. To Qi nie jest Tobą, ale to jest to Qi, które pomaga chronić Ciebie w Twoim środowisku. W feng shui, Liczba Ming Gua ma duże znaczenie przy oszacowywaniu, które obszary są dla Ciebie zdrowe. Które kierunki są dla Ciebie korzystne. To jest bardzo pomocna wiedza, którą możesz wykorzystać dla swojej osobistej Pomyślności, lub dla Pomyślności Twoich bliskich.                                            

Ming Gua może być porównana z odpowiadającym jej trigramem. Trygramy są trójznakami, złożonymi z linii przerywanych i ciągłych, którym przypisano odpowiednie "pałace" albo "Gua". Mają przypisane nazwy, pokrewieństwo, określony element (żywioł), fizyczne obszary ciała (na przykład: oczy, stopy, ręce, głowa itp.), są odpowiedzialne za osobowość, mają przypisany numer. Jednak Liczba Ming Gua nie jest Tobą. Znacznie lepiej charakteryzuje Ciebie Liczba Ki, albo 4 Filary Przeznaczenia.

Liczba Ming Gua jest związana ze szkołą kompasu zwaną BaZhai i jest używana w feng shui.

W Feng Shui pracujemy z 9 Numerami. Natomiast wiemy, że trygramów jest tylko osiem. Numerem, który nie ma wyznaczonego trygramu, jest liczba 5. Ta Liczba jest imperatorem i faktycznie zamieszkuje miejsce w centrum BaGua. Jeżeli jesteś mężczyzną i Twoje wyliczenia Ming Gua dają w sumie 5, wtedy Twoja Ming Gua będzie oznaczona liczbą 2. Innymi słowy, mężczyźni, którym z obliczeń wychodzi Liczba 5 przyjmują atrybuty Liczby 2 za swoje. Jeżeli jesteś kobietą i Twoje obliczenia Ming Gua dają w sumie 5, wtedy Twoją liczbą Ming Gua będzie liczba 8. Przyjmujesz atrybuty Liczby 8.

Zanim zabierzesz się za obliczenie swojego Ming Gua, rozważ, czy Twoje urodziny przypadają przed, czy po 4 lutym, ponieważ chiński rok rozpoczyna się w momencie, gdy Słońce, w swej wędrówce osiąga 15 stopni Wodnika. Przypada to w okolicach 4 lutego. Jest to pierwszy dzień Nowego Chińskiego Roku, który przypada albo dokładnie 4 lutego, albo w okolicy tej daty. Jeżeli urodziłeś się gdzieś pomiędzy 3-5 lutym, należy sprawdzić, kiedy w roku Twojego urodzenia Słońce osiągnęło 15 stopni Wodnika, ponieważ to może się zmienić i jest to bardzo ważne!.

Obliczenia Liczby Ming Gua różni się dla mężczyzn i kobiet. Poniżej podaję Formuły dla obu płci.

Formułka Ming Gua dla mężczyzn:

1. Dodaj liczby w swoim roku urodzenia.

Na przykład mężczyzna urodzony w 1946:

1 + 9 + 4 + 6 = 20

2. Dodawaj sumę tak długo, aż otrzymasz pojedynczą liczbę. W naszym przykładzie:

2 + 0 = 2

3. Odejmij liczbę, którą otrzymałeś od 11. W naszym przykładzie, była to liczba 2.

11 - 2 = 9

(Uwaga 1: jeżeli liczba, którą otrzymasz jest większa od 10, wtedy dodawaj ją, aż otrzymasz  pojedynczą cyfrę. )

(Uwaga 2: jeżeli liczba, którą otrzymasz jest Numerem 5, wtedy używasz numeru 2, gdy jesteś Mężczyzną, jako swoją Liczbę Ming Gua.)

Formułka Ming Gua dla kobiet:

1. Dodaj liczby w swoim roku urodzenia.

Na przykład: kobieta urodzona w 1946 jest

1 + 9 + 4 + 6 = 20

2. Dodaj sumę aż będziesz dostawać pojedynczą cyfrę

2 + 0 = 2

3. Dodaj 4 do otrzymanej cyfry.

2 + 4 = 6

(Uwaga 1: jeżeli liczba, którą otrzymasz jest większa od 10, wtedy dodawaj ją, aż otrzymasz  pojedynczą cyfrę. )

(Uwaga 2: jeżeli liczba, którą otrzymasz jest Numerem 5, wtedy używasz numeru 8, gdy jesteś Kobietą, jako swoją Liczbę Ming Gua.)

 

Wspaniale! Teraz znasz już swoją Liczbę Ming Gua. Co to znaczy?

Ale o tym dowiesz się w następnym odcinku...

www.pracownia-fengshui.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Woda w feng shui

piątek, 18 maja 2007 9:41

Feng Shui dosłownie oznacza wodę i wiatr.

Jest to starożytna chińska nauka, mówiąca o tym, w jaki sposób środowisko wpływa na ludzi. Czy ten wpływ jest dobry, czy zły. Moje wieloletnie doświadczenie, nauczyło mnie szacunku do tej wiedzy, bo sama przeszłam przez cierniste drogi. Teraz wiem, zamiast gdybać, czy to działa, czy nie.

Jednym ze składników nazwy feng shui jest Shui albo woda, więc nie powinno to nikogo zaskoczyć, że woda pełni doniosłą rolę w tej dziedzinie nauki.

Stosownie do mądrości starożytnego chińskiego Feng Shui, 'Qi' (albo inaczej, energia dająca życie, życiodajna) jest rozproszona przez wiatr i ponadto gromadzi się blisko wody. To jest bardzo ważna informacja, wręcz podstawowa.

Idealny model Feng Shui (Model Silling) jest związany z obfitością życiodajnej 'Qi'. Zatem, powinno się mieć wzgórza z tyłu (Czarny Żółw), także z lewej i z prawej (Zielony Smok, Biały Tygrys). Te nazwy są może dla nas trochę śmieszna, ale Chińczycy wszystko nazywali tym sposobem. Ale wracając do idealnego modelu feng shui, jest tak po to, by chronić 'Qi' od wywiania przez silne wiatry. To nie żart!. Dom postawiony na „wydmuchowie", nie będzie ani zdrowy, ani szczęśliwy. Z kolei z przodu powinna być rzeka albo jezioro, by pomóc zachować życiodajną 'Qi', zgromadzić ją tak, by pracowała dla mieszkańców domu.

Oczywiście w środowisku miejskim, rolę wzgórz pełnią inne budynki, kompleksy parkowe itp., a rolę rzeki - drogi, ulice, chodniki itp.

Ten idealny model wyraźnie sugeruje, że, życiodajna 'Qi' może być zachowana poprzez wodę.

Jest dość powszechne wśród praktyków feng shui, że doradza się klientom, aby umieścili wodę albo akwarium wewnątrz, czy na zewnątrz domu. Niektórzy zdecydowanie odradzają używanie wody we wnętrzach, inni każą być ostrożni. Tak, czy inaczej, miejsca te, czy wewnątrz, czy na zewnątrz, są specjalnie wybierane, stosownie do formuł feng shui i są to zwykle obszary z pomyślnym Qi. Tu trzeba znać wykres swojego domu, by poznać jego tajemnice i wiedzieć, gdzie w tym konkretnym domu są takie miejsca.

Woda pomaga zachować i zaktywizować Qi w obszarach, które są starannie wybierane.
Są to bardzo specyficzne reguły, dotyczące rozmieszczenia atrybutów wody. Umieszczenie ich w złej lokalizacji może przynieść niekorzystne konsekwencje.

Jeżeli nie planujesz skorzystać z usług praktyka feng shui, możesz rozważyć kupienie przenośnej fontanny, lub innego wodnego artefaktu, które mogą być łatwo przenoszone z miejsca na miejsce, w razie konieczności!

Dystrybucja 'Qi' w domu, jego wykres, zależy od skierowania domu, jak również od roku budowy domu.

Nie ma takiej możliwości, by podać szczegółowo, co jest dobre dla każdego domu, jednak mogę podać pewne ogólne sugestie, wynikające z HOLY I, HOLY 0. Będzie to dobre dla większości domów (ale nie dla wszystkich!) w latach 2004 - 2024. Te pomyślne lokalizacje są na południowym - zachodzie, a także w sektorze wschodnim domu.

Ważne! W latach 2004 - 2024, postaraj się nie by umieścić ich w sektorze północno-wschodnim.

Ponadto stosownie do miejsca, gdzie umieścimy wodę, musimy wiedzieć, że także kierunek strumienia jest ważny.

Grażyna Czajka-Bartosik
www.pracownia-fengshui.pl


Podziel się
oceń
0
2

komentarze (4) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Co to jest konsultacja feng shui?

czwartek, 10 maja 2007 9:13
Na naszym forum feng shui padło pytanie: Czym jest konsultacja feng shui?. Poniżej jedna z odpowiedzi:

http://gracekrist.mojeforum.net/

Droga Gaju - istotnie konsultacja feng shui MOŻE być zrobiona przy pomocy techniki wędrującej gwiazdy, ale nie jest to jedynie narzędzie, jakie MOŻE być użyte w czasie konsultacji. I bynajmniej nie chodzi tu o ilość użytych technik, ale o rozwiązanie problemu. Marleno - trzeba jednak pamiętać, że feng shui NIE JEST panaceum na wszystko, choć potrafi znaleźć rozwiązania na prawie wszystkie problemy, lub wskazać ich przyczynę i dać wskazówki, jak problem rozwiązać. Twój problem trzeba by zbadać zarówno pod względem feng shui, jak i Bazi. Pamiętajmy, że problem NIE ZAWSZE kryje się w przestrzeni. Czasem też, nosimy go w sobie. Często, problem jest w ludzkim Ego, gdzie każda ze stron walcząc nie chce odpuścić, czasem jest w przestrzeni, więc wymaga wskazówek, co zrobić, jak używać tej przestrzeni, czasem jest w naszym przeznaczeniu. Gdyby problemy były TYLKO czynnikami zewnętrznymi, człowiek byłby marionetką, a tak przecież nie jest. Działamy w określonej całości, odmiennej dla każdego z nas. Proszę, przeczytajcie nowy artykuł o Trzech rodzajach szczęścia:

http://gracekrist.mojeforum.net/viewtopic.php?p=1438#1438

Aby odpowiedzieć na pytanie Marleny, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: Czym jest feng shui?. W artykule, który także znajduje się na forum:

http://gracekrist.mojeforum.net/viewtopic.php?t=56

zaprezentowałam tylko niektóre definicje feng shui, bo jest wiele. Do mnie najbardziej przemawia ta:

"Feng Shui jest sztuką oceny jakości życia poprzez obserwację i analizę środowiska życia danej osoby lub osób. Jest metafizyczną dziedziną nauki, która uczy rozpoznawania i czerpania Qi (energii kosmicznej) z otaczającego środowiska. Ma ułatwiać stawianiu czoła trudnościom życia codziennego."

Według mnie, ta właśnie definicja (notabene Joela Yapa), zawiera esencję feng shui. Czyli feng shui bada jakość życia człowieka, obserwując i analizując jego środowisko przy pomocy narzędzi feng shui. Uczy, poprzez odpowiednie działanie, jak korzystać ze swojego środowiska życia, pracy, by Qi otoczenia pracowało dla człowieka, a nie przeciwko niemu.

Dlaczego?. Ano dlatego, że gdy Qi otoczenia pracuje dla człowieka, to czujemy się lepiej, mamy więcej energii, jesteśmy znacznie bardziej pozytywnie nastawieni do świata i ludzi, mamy większą motywację do działania, jesteśmy szczęśliwsi, pogodniejsi, zdrowsi, łatwiej jest nam wykorzystać potencjał, jaki w nas drzemie. Dlaczego tak się dzieje?. Otóż, gdy jesteśmy szczęśliwsi i zrelaksowani, wówczas łatwiej jest stawiać sobie nawet największe cele i je realizować, bo mamy odpowiedni zasób Qi. Często bogactwo, zamożność czy rosnące powodzenie są właśnie rezultatem odpowiedniego zasobu Qi.

To nie jest magia, ale fakt.

Jednak nawet najlepsze na świecie Feng Shui nic nie pomoże, jeśli człowiek nie podejmuje żadnych działań. Jeżeli mamy zamiar siedzieć z założonymi rękami, to najlepiej darować dobie konsultację, bo i tak nie będziemy mieli żadnych innych efektów, jak te, które osiągaliśmy dotychczas. Zdarzały mi się konsultacje, które wkładano do szuflady i nawet po latach, nic z zaleceń nie zostało zastosowane, co wprawiało mnie zawsze w osłupienie.

Przypominam o trzech rodzajach szczęścia, które są jednością i każdy z nas ma z nimi do czynienia, czy tego chce, czy nie.. Jednym z nich jest Ludzkie Szczęście, które jest związane z działaniem. Dom i człowiek także stanowią jedność. Jedno wpływa na drugie. Czasem, konsultant feng shui może powiedzieć: tu potrzebna jest ciężka praca, może też dać ci wskazówki, jak działać, co robić, bo ludzkie działanie jest bardzo ważne.

Feng Shui dysponuje wieloma technikami, czy całymi systemami, które pozwalają człowiekowi szybciej osiągnąć cel, ale działanie człowieka jest niezbędne. Feng shui ma zatem, w zanadrzu techniki, które pozwalają zbadać każde z naszych szczęść, ponieważ, jeśli któreś z nich nie funkcjonuje najlepiej, to ‘sypie się' całe życie człowieka. Dlatego trudno jest określić cenę konsultacji, ponieważ tak naprawdę, konsultant nie wie, dopóki nie spotka się z klientem, nie obejrzy, pomierzy, poobserwuje i porozmawia, jak wiele pracy będzie go to kosztowało, ile mu to zajmie czasu itd. Często jest to kompleksowa porada, gdzie trzeba sięgnąć do wielu technik, czy systemów. Rozwiązanie może być jednozdaniowe, ale droga do tego rozwiązania długa. Powiedzenie, z jakich elementów składa się konsultacje, jest niemożliwe, ponieważ, to konkretna sytuacja dobiera jej elementy. Pozdrawiam

Grażyna Czajka-Bartosik

www.pracownia-fengshui.pl


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Co zrobić, by poznać wykres swojego domu, czy firmy?

środa, 09 maja 2007 9:02
Jednym z elementów jest zrobienie odczytu kompasem strony skierowania budynku, w którym mieszkamy, czy prowadzimy nasza firmę. O tym, jak znaleźć stronę skierowania pisałam już wcześniej, dlatego odsyłam do archiwum bloga. Teraz skupimy się tylko na odczycie kompasu.
Co mierzymy: jak już napisałam, mierzymy stronę skierowania domu. Jest to ściana, która ma największą powierzchnię okien, czy w ogóle przeszkleń. Jednak czasem, może być problem z określeniem, która ściana jest stroną skierowania. Dlaczego?. Ponieważ o tym decydują także inne czynniki. Odsyłam do artykułu na ten temat, na tym blogu. Jest tak, ponieważ musimy wziąć pod uwagę także takie czynniki, jak: nasłonecznienie, ruch, otwartość przestrzeni i kilka innych.

Co jeszcze: otóż pomiarem jest linia prostopadła do ściany skierowania. Dobrym pomysłem jest wziąć karton i narysować na nim dwie czerwone linie, przecinające się pod kątem prostym. Na środku, na przecięciu tych linii można przykleić swój kompas. Następnie z całym kartonem (najlepiej, gdy jest on kwadratowy, podchodzimy do ściany. Przykładamy jedną ze stron kwadratowego kartonika do tej ściany. Czerwona linia pokaże Ci odczyt. Oczywiście, ja używam kompasów, które służą temu celowi, ale można także wykorzystać kompas zachodni.

Powinno się zrobić kilka odczytów, na przykład co metr i zapiać wyniki. Dobrze jest powtórzyć to samo w odległości 1 metra od ściany, a potem 2 metrów. Proszę zwrócić uwagę na wszelkie metalowe przedmioty na sobie i w pobliżu, bo one mogą fałszować odczyt.

Poniższy rysunek pokazuje dokładnie o co chodzi.

Pomiar kompasem strony skierowania budynku, to jakby znalezienie azymutu, pomiędzy północą, a kierunkiem, którego szukamy. Nas interesuje linia prostopadła do ściany domu. Czyli stajemy plecami do ściany i robimy pomiar. Dolna krawędź rysunku, to ściana domu, do którego stoimy plecami. Strzałka na podstawce kompasu - wskazuje interesujący nasz kierunek, czyli odczyt.

Przykłady kompasów, którymi można z powodzeniem zrobić odczyt.

Grażyna Czajka-Bartosik
www.pracownia-fengshui.pl

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Skierowanie i Osadzenie domu

sobota, 31 marca 2007 13:23
Pojęcie skierowania i osadzenia budynku w szkole Xuan Kong Feng Shui, nie jest tym samym, co skierowanie w szkole Black Hat.

Abyśmy mogli zrobić wykres dla naszego domu, musimy bardzo dokładnie określić, gdzie nasz dom ma skierowanie, a gdzie jest jego Osadzenie. W systemie Black Hat interesujemy się drzwiami głównymi, ale dla potrzeb Xuan Kong Fen Shui jest to nieprawidłowe. Musimy zatem nieco uściślić, czym jest Skierowanie w Xuan Kong Feng Shui. Skierowanie domu, to strona budynku, która otrzymuje najwięcej Qi typu Jang, to właśnie tu dokonujemy odczytu kompasu, aby określić dokładny typ Qi Jang, którą dom otrzymuje. Jeżeli chodzi o Qi typu Jang, odnosimy to do Qi środowiskowej, nie do Qi Jang, w rozumieniu ludzkiej aktywności. Także nie odnosimy tego do położenia drzwi, ponieważ mogą one równie dobrze być w innym Pałacu (stronie domu) niż jego Skierowanie. Często decydującym jest to, że strona Skierowania posiada Ming Tang.

Warto wiedzieć, że ludzie pracują lepiej, gdy mogą działać w aktywnych pomieszczeniach, czyli tych typu Jang. natomiast będą znacznie zdrowsi i bardziej wypoczęci, gdy mogą spać i wypoczywać w pomieszczeniach pasywnych, typu Jin. Czy tak są projektowane domy?. Nie!. Niestety, niektóre domy zmuszają nas do aktywności w obrębie przestrzeni bardziej jin, a wypoczynku w miejscach bardziej jang.

Określenie, która strona domu jest stroną skierowania, jest często sporym wyzwaniem, nawet dla wprawnych konsultantów. Dzieje się tak z powodu wizji architektonicznych tworzonych bez elementarnej znajomości feng shui. Niemniej, aby określić skierowanie naszego domu, potrzebujemy garść podstawowych informacji i kompas.

Chociaż, w niektórych nowoczesnych domach, trudno jest określić Skierowanie i Osadzenie, ponieważ, jak już wspomniałam, są one budowane bez znajomości feng shui. Jednak, warto wiedzieć, że większość konstrukcji posiada tylko jedno Skierowanie i Osadzenie.

Zazwyczaj, w normalnym budynku, wszystkie piętra mają takie samo Skierowanie. Jednakże niektóre, nowoczesne domy (bloki mieszkalne), które mają odrębne mieszkania, mogą dla każdego mieszkania, mieć swoje własne Skierowanie, choć na oko tego nie widać.

Strona Skierowania jest określona jako strona, z której budynek otrzymuje najwięcej energii typu jang.

Warto też wiedzieć, że architektoniczny front budynku, nie zawsze pokrywa się z jego skierowaniem. Dlatego, jeśli architekt powie, że „tu jest front", dla nas wcale tak nie musi być.

Najczęściej, architekci nazywają frontem architektonicznym miejsce, lub raczej stronę budynku, która jest architektonicznie zaprojektowana tak, aby służyła jako front. Zwykle jest to najbardziej reprezentacyjna ściana budynku. Także, zwykle - ale nie zawsze - zawiera ona główne wejście. Jednakże, ten architektoniczny front nie zawsze jest tym, co rozumiemy w Xuan Kong Feng Shui jako Skierowanie. To jest dla nas bardzo ważne!. Front architektoniczny może, ale wcale nie musi zawierać główne drzwi czy interesujący nas Pałac Frontowy.
Główne wejście jest podstawą przepływu Qi każdego budynku. Tędy wchodzi też Ludzki Smok. Jednakże, ponieważ Skierowanie i drzwi główne to nie to samo, możemy je często znaleźć w różnych stronach budynku. Ale zdarza się, że Główne wejście może być także zlokalizowane na tej samej ścianie, co Skierowanie, tyle, że nie w tym samym 45 stopniowym sektorze kompasu (to jest temat dla bardziej zaawansowanych). Trzeba tu być ostrożnym i nie decydować pochopnie. W naszym rozważaniu, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Oto niektóre z nich:

Okna są niezwykle ważne przy określaniu strony Skierowania budynku. Strona z największą łączną powierzchnią okien ma pierwszeństwo przed stroną, która ma mniejszą łączną powierzchnię okien. Okna, które można otworzyć, mają pierwszeństwo przed takimi, których nie można otworzyć. Jest to bardzo ważne!. W Feng shui, okna zamknięte są uważane za Górę, słabą, bo słabą, ale Górę.

Te wszystkie czynniki, muszą być wzięte pod uwagę, zanim podejmiemy decyzję, że dana ściana jest ścianą Skierowania. Ale to nie jest wszystko. Przyjrzyjmy się idealnemu modelowi domu, idealnie wkomponowanego w otoczenie, gdzie projekt architektoniczny współgra z feng shui. A więc, idealnie zaprojektowany budynek, według terminologii Feng Shui powinien być usytuowany zgodnie z tzw. Zasadą Fotela (model Siling, Cztery Mityczne Zwierzęta) i powinien zawierać:

Cóż, w tym miejscu zakończę. Jesli Cię to zainteresowało, resztę doczytasz na forum feng shui

http://gracekrist.mojeforum.net/index.php

Jeśli, Cie to nie interesuje, to i tak szkoda pisania :)

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Gdzie zaczynasz?

czwartek, 15 lutego 2007 13:48

Witam,
Mistrz Howard Choy nadesłał nam swój artykuł: Gdzie zaczynasz". Artykuł ukazał się w "the British FS Society News". Cały artykuł ukazał się na naszym forum feng shui:

http://gracekrist.mojeforum.net/viewtopic.php?t=89

"Gdzie zaczynasz?" Od Niebiańskiej qi? Od Ziemskiej qi? Od Ludzkiej qi?
Autor: Howard Choy (Cai Hong), Feng Shui Architekt.
31 lipiec 2006

 "Gdzie zaczynasz?" Od Niebiańskiej qi? Od Ziemskiej qi? Od Ludzkiej qi?
Autor: Howard Choy (Cai Hong), Feng Shui Architekt.
31 lipiec 2006

Wielu studentów Feng Shui ma na początku swojej kariery kłopot, jak i jakie informacje zebrać dla strategii i analizy Feng Shui, więc pytanie "Gdzie zaczynasz?" jest dobrym pytaniem i ja mogę tylko odpowiedzieć na nie, z mojego własnego osobistego doświadczenia, ponieważ każdy robi FS w różny sposób.

Ja zacząłbym od Ludzkiej qi, poprzez krótkie zapytanie, co chcemy osiągnąć na pierwszym miejscu? Jaki jest zamiar? Co jest celem? Czego oczekujemy po konsultacji Feng Shui?

Kiedy sprawa jest jasna, wówczas zacząłbym moją strategię i analizę Feng Shui od Ziemskiej qi ponieważ, to jest coś, co mogę obserwować moimi pięcioma zmysłami i przeanalizować moim świadomym umysłem w stosunkowo obiektywny sposób.

"Xingshi (Uwaga 1)" jest rozważane jako Ziemska qi, ponieważ jest namacalna (materialna) i ma widoczną formę, ale ponieważ forma pochodzi z bezkształtności, wykorzystałbym obliczenia (kalkulacje) "Liqi (Uwaga 2)", by otrzymać rzut oka na dopełniające się przeciwieństwa - bezkształtne i nieuchwytne rozumem (nienamacalne) rzeczy, jak przestrzeń i czas, które nie mają żadnego początku ani końca ale są zawsze z nami, i również z rzeczami takimi jak: potencjalna pomyślność i szkodliwość (Jixiong), które są bardziej ludzką potrzebą, niż materialistycznym rozważaniem.

Chińczycy odróżniają formę od bezkształtności używając terminu "Xing" i "Qi (pisany w różny sposób do materialnej qi - Uwaga 3)", albo Ziemską i Niebiańską qi i jak powiedziałem wcześniej, możemy patrzeć na Ziemską qi w stosunkowo obiektywny sposób, ponieważ ona ma formę i możemy odseparowywać siebie od niej i badać ją w bardziej rozumny i bezstronny sposób, lecz nie możemy zrobić tego samego z Niebiańską qi, ponieważ ono jest metafizyczne i niepodzielne (stąd subiektywne i nieracjonalne) dla nas.

Ta sytuacja, w której się znajdujemy, nie jest odmienna od sytuacji ryby próbującej zrozumieć morze przez przebywanie poza wodą. A zatem, co możemy zrobić? Jak możemy rozwiązać sprzeczność pomiędzy tym, co fizyczne, a tym, co metafizyczne? Między Kształtem a Bezkształtnością? Między Xing a Qi? Między obiektywnością a subiektywnością? Między Niebem, a Ziemią i tak dalej podczas życia w takiej samej mozaice?

Odpowiedź leży w zrozumieniu Ludzkiej qi (to jest rozumienie siebie oraz tego, co chcemy od życia albo sytuacji) ponieważ, według Chińczyków, możemy jedynie odkryć nasz własny porządek i nasze człowieczeństwo, kiedy Niebo i Ziemia występują (zejdą się) razem w Człowieku. Heksagram "Tai" (Wielkie Pojednanie), zapisany za pomocą Kun Gua (Ziemia) powyżej i Qian Gua (Niebo) poniżej, jest symboliczną reprezentacją tego pragnienia w nas i jest to pierwotne dążenie wszystkich chińskich ezoterycznych praktyk włączając w to Feng Shui.

Reszta na forum feng shui:

http://gracekrist.mojeforum.net/viewtopic.php?t=89


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Kalendarze w Chinach

niedziela, 11 lutego 2007 15:57
Generalnie są dwa rodzaje kalendarzy w Chinach. Jedne oparte są na słońcu inne na księżycu. Razem SA one czasem nazywane kalendarzem słoneczno-księżycowym. Chiński kalendarz słoneczny jest zwany kalendarzem HSIA, a jego historia ma więcej niż 4000 lat. Ponieważ kalendarz Hsia jest ściśle związany i używany, by ustalać zasady w rolnictwie, toteż jest też nazwany Kalendarzem Farmerów.

Ziemia robi jeden obrót dookoła słońca w 365 i ćwierć dnia. Cztery ćwiartki tworzą jeden dodatkowy dzień, więc co 4 lata jest dodawany 1 extra dzień i dlatego w kalendarzu zachodnim mamy rok przestępny, który wtedy ma 366 dni.

Z tych dwu chińskich Kalendarzy, chiński Słoneczny Kalendarz jest najbardziej podobny do kalendarza zachodniego. Różnicą jest to, że my mamy Nowy Rok 1 stycznia, a chiński słoneczny Nowy Rok zaczyna się pierwszego dnia Wiosny, która wypada 4 albo 5 lutego. Dokładna data waha się trochę, z powodu tego extra dnia, który powstaje co cztery lata.

Rok jest dodatkowo podzielony na cztery pory roku, mianowicie na Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę. Dla większości ludzi jo jest wystarczające, ale dla celów związanych z rolnictwem oraz dla studiów chińskiej metafizyki, każda pora jest dalej podzielona na 6 pod-sezonów, które w sumie dają 24 pod-sezonów. Mają one dosyć opisowe nazwy, takie jak: padający deszcz, przebudzenie owadów, kiełkowanie zboża, itd, co daje klarowne wskazówki rolnikom na temat właściwego czasu dla sadzenia i zebrania plonów.

Chiński Księżycowy Kalendarz natomiast jest oparty na rotacji księżyca dookoła ziemi, która w przybliżeniu wynosi 29.5 dnia. Niestety Księżycowe cykle nie pasują do cykli słonecznych cykli. 12 cykli księżycowych (12 x 28.5) nie daje w sumie 365 dni. By zsynchronizować Księżycowy Kalendarz ze Słonecznym Kalendarzem, Chińczycy dodali ekstra miesiąc, który jest zwany miesiącem przestępnym.

Możemy zamienić daty pomiędzy chińskimi Kalendarzami, zarówno Słonecznymi jak i Księżycowymi, Używając Kalendarzy Tysiącletnich. Innymi słowy, możemy datę pochodzącą z kalendarza słonecznego zamienić na datę kalendarza księżycowego (lunarnego) i odwrotnie. Kalendarz Tysiącletni zawiera ekwiwalenty jakiejkolwiek daty kalendarza chińskiego na kalendarz zachodni.

Chiński Festiwal Noworoczny, obchodzony przez Chińczyków na całym świecie, jest wyznaczany przez chiński rok księżycowy w oparciu o kalendarz księżycowy.

Jest to połączenie czterech znaków, które oznaczają "niech pieniądze i bogactwa napływają. Znak ten umieszcza się na drzwiach wejściowych do sklepów i restauracji.


rysunek pochodzi z http://www.wielkiechiny.pl/chundao.php
Grażyna Czajka-Bartosik
www.pracownia-fengshui.pl


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (1) | zaloguj się, aby dodać komentarz

rozkład energii w domu dla roku 2007

sobota, 10 lutego 2007 17:59

szablon został opracowany przez jednego z największych nistrzów feng shui świata - Josepha Yu

1. Sektor południowo-wschodni Gwiazda roczna 1 - rejon Mądrości. Gwiazda 1 jest białą Gwiazdą. Jest to Gwiazda przynosząca sukces. Mawia się, że przynosi szczęście w karierze. Poniektórzy mawiają, że jeżeli ma się sypialnię, lub drzwi w tym sektorze, to jest to bardzo pomyślne
2. Sektor południowy - Gwiazda roczna 6 - rejon sukcesu w karierze. Gwiazda ta jest niebiańską Gwiazdą, białą, która może przynieść nieoczekiwane szczęście
3. Sektor południowo- zachodni - Gwiazda roczna 8 - Energia Pomyślności. Pomyślna gwiazda 8 jest skojarzona z bogactwem i pomyślnością i w roku 2007 przemieszcza się na południowy - zachód. Dlatego też, jeżeli twoje główne drzwi są skierowane na południowy - zachód, albo twoje drzwi są na południowym-zachodzie albo jeżeli twoja sypialnia jest zlokalizowana w południowo-zachodnim sektorze domu wtedy, przynajmniej w teorii, powinieneś mieć się lepiej w roku 2007. Piszę ‘w teorii', ponieważ są jeszcze takie czynniki jak twoje przeznaczenie, twój filar szczęścia, twoje siły witalne, czy energia samego sektora itd., które będą wpływały pozytywnie, bądź negatywnie. Niektórzy polecają dla wsparcie pomyślnej energii, umieszczenie wyrobów garncarskich takich jak: porcelana, naczynia z gliny albo żółty kolorowy kryształ w południowo-zachodnim sektorze domu. Ten rok będzie korzystny dla wszystkich matek.
4. Sektor zachodni - Gwiazda roczna 4 - Energia romansu. Tutaj poniektórzy polecają umieszczenie rośliny, drzewka pieniężnego, albo bambusa. Należy unikać dużej ilości wody w tym sektorze, aby nie wzmocnić Gwiazdy 4 i nie przynieść interwencji osób 3-cich w stałe związki. Zdania się podzielone. Jedni uważają, że sektor ten przyniesie dobry romans dla osób wolnych i poprawę w stałych związkach, inni mawiają, ze wręcz przeciwnie, szczególnie dla stałych par, ponieważ Gwiazda 4 jest głównym składnikiem Kwiatu Brzoskwini. Sektor zachodni, to także ‘San Sha' tego roku (232.5º to 307.5º). W tym przedziale stopni na kompasie w odczycie twojego domu, czy mieszkania, albo biura, także nie zaleca się żadnych odnowień, remontów w dniach pomiędzy 4 luty 2007 a 3 luty 2008. Nie poleca się również kopania fundamentów, prac ziemnych. Hałas też nie jest wskazany. Dotyczy to zarówno wnętrza, jak i zewnętrza domu, mieszkania, firmy. Chińczycy mawiają, że może to prowadzić do strat finansowych, chorób i kłótni. Oprócz sugestii nie naruszania gruntu w tym przedziale odczytu kompasu, nie należy siedzieć tyłem do tego kierunku. Tradycyjne chińskie antidotum dla tego rejonu, to śmiejący się Budda w północnej części pokoju, mieszkania domu, czy biura. Jeżeli ktoś musi wykonać jakieś prace remontowe w tym rejonie, można użyć dzwonków wietrznych 6-cio rurkowych, pustych w środku.
5. Sektor północno - zachodni - Gwiazda roczna 3 - konkurencja, pomyślność i energia rozboju. Na NW3 rezyduje Tai Sui, zatem żadnych remontów, odnowień itp.
6. Sektor północny - Gwiazda roczna 7 - plotki, atak nożem w plecy. Czerwona Gwiazda 7 w Okresie 8, charakteryzuje się raczej negatywnym wpływem. Gdy jest skojarzona z inną gwiazdą nieczasową, może wskazywać na: atak, oszustwo, przemoc i rozbój. W roku 2007 znajduje się w pałacu Wody. Jeżeli masz tuu drzwi, to bądź ostrożny, zamykaj drzwi wychodząc z domu i jeszcze się upewnij, czy są zamknięte. Może też prowadzić do plotek, nieporozumień. Uwaga też na ‘przyjaciół', którzy za twoimi plecami mogą ci wbić nóż w plecy. Nie należy używać tutaj koloru czerwonego, ognia, świec, ani niczego, co jest związane z ogniem. Sprawdź instalacje elektryczna w domu.
7. Sektor północno - wschodni - Gwiazda roczna 5 - epidemia, trzymaj ten rejon w ciszy, spokojna muzyka. Niektórzy polecają użycie dla 5 Żółtej metalowych dzwonków wietrznych - 6-rurkowych, szczególnie, gdy rejon ten ma okna, albo 6 starych monet chińskich, ewentualnie remedium ze słonej wody. Tutaj także nie zaleca się żadnych prac ziemnych, odnowień, remontów.
8. Sektor wschodni - Gwiazda roczna 9 - Sheng Qi energia. Ta szczęśliwa gwiazda 9 wpada na wschód, przynosząc szczęście i przyszłą pomyślność do tych, którzy mieszkają w tej części domu. Jej główne atrybuty, to długoterminowe korzyści takie jak: inwestycje dające szczodre owoce po latach. By aktywować, należy podobno umieścić parę świecących lamp świecić się we wschodnim kącie twojego pokoju lub mieszkania

Reguły związane ze wstrzymywaniem się od remontów, prac renowacyjnych itp. Odnoszą się do domów aktualnie zamieszkiwanych. W przypadku domów nowych, albo niezamieszkanych, można wykonać renowacje. Po prostu należy wybrać pomyślny dzień by zacząć pracę!

opracowanie: Grażyna Czajka-Bartosik

www.pracownia-fengshui.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Czy warto korzystać z usług konsultanta feng shui?

sobota, 20 stycznia 2007 14:04
Obserwuję niechęć do brania konsultanta feng shui, a przecież ten wydatek często zwraca się wielokrotnie. Widać tę niechęć w dyskusjach na forum. Wszyscy chcą być „Zosią Samosią", wszystkim wydaje się, ze feng shui można zrobić samemu, przy pomocy książek. Tymczasem jest to bardzo szeroka i skomplikowana wiedza. Cóż, wiele złego zrobiły publikacje osób, których wiedza na ten temat jest bardzo uboga. Tracą na tym wszyscy. Osiedla buduje się tak, że wiele domów ma niepomyślne wykresy, a ludzie w nich doświadczają życia pełnego kłopotów i frustracji. Muszę jednak powiedzieć otwarcie, że feng shui nie jest panaceum na wszystko. Nie ma domów idealnych, gdzie Zycie będzie na kształt „krainy miodem i mlekiem płynącej". Jeżeli komuś się tak wydaje, lepiej będzie, jeśli zawczasu porzuci ten system myślenia.

Wracając do problemu konsultanta i syndromu „Zosi Samosi". Już tylko prosty z pozoru pomiar kompasu, może być wyzwaniem, często także dla samego konsultanta. W terenie zabudowanym, gdzie istnieje wiele czynników zakłócających odczyt pola magnetycznego, trzeba nie lada wiedzy, by zrobić dobry odczyt kompasu. Jest to jeden z ważnych elementów procesu tworzenia wykresu domu, czy raczej jego ujawnienia, ponieważ czy tego chcemy czy nie, każdy dom ma swój wykres.

Podobnie ma się sprawa z prawidłowym określeniem strony skierowania domu, nie mówiąc już o interpretacji wykresu, czy współpracy z architektem. Oto jedna z uczestniczek forum feng shui (http://gracekrist.mojeforum.net) pisze:

Cześć - konsultant, to dodatkowy wydatek, a budując dom, nie ma się pieniędzy. Oboje z mężem ustaliliśmy, że nie będziemy brać konsultanta.
Projekt domu już mamy. Drzwi będą na północy. Na południu mamy mieć tarasy, balkony i ogród, za ogrodem jest wolna przestrzeń, bo są tam pola. Drzwi są zaprojektowane na środeczku ściany północnej. Nasza sypialnia jest na południowym - zachodzie. Dzieci będą mieć pokoje na południowym - wschodzie i na północnym - zachodzie. W środku domu jest schody. Cały parter jest otwartą przestrzenią, nie ma tu ścian. W środku będzie kominek, bo tu jest filar podtrzymujący dach. łazienki i wc są na północnym zachodzie, na obu piętrach. No i mamy jeszcze garaż dobudowany do domu na ścianie od wschodu. Co o tym sądzicie?

Projektu nie można już zmienić
Nick: Mercedes

Odpowiedziałam jej:

Mercedes, nie oglądałam wykresu Twojego domu, ponieważ nie mam żadnej pewności, czy dobrze dokonałaś pomiaru, tym bardziej, że każdy kierunek ma 45 stopni, w ramach których już mamy 3 podstawowe wykresy, nie mówiąc o sytuacjach, kiedy musimy sporządzić całkiem inny wykres, niż ten prezentowany w książce, a o tym nie znajdziecie NIGDZIE żadnych informacji.

Wykres powie wszystko o rozmieszczeniu pomieszczeń wewnątrz domu, o tym, gdzie powinny być drzwi główne o wydarzeniach i wielu, wielu innych rzeczach. Są to lata studiowania. Książki zawierają jedynie bardzo podstawowe informacje, ot takie dla zachęty, dla poszerzenia wiedzy, prezentacji. To, co najważniejsze, można dowiedzieć się TYLKO od nauczyciela na seminariach. Nie wystarczy czegokolwiek powiesić, czy pomalować, by odmienić życie.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że wybór działki, na której możemy uzyskać odpowiedni dla siebie wykres, to niezwykle ważna sprawa. Dlaczego ludzie mieszkający w tym samym pionie domu, w tym samym (z pozoru) szeregu domów, mają różne życia, nawet jeśli wykres ich domów jest podobny?.

Niewiele osób, w ogóle, zdaje sobie sprawę z tego, że energetyka domu wpływa na ludzi w nim mieszkających. Te kilkaset złotych wydanych za pracę konsultanta, może decydować o bardzo wielu sprawach, o wielu czynnikach mających wpływ na życie mieszkańców domu. Czy wiecie, ze są domy, które mówią o przemocy, zdradach, nieszczęściach, wypadkach, ze są tez domy, które mówią o pomyślności, szczęściu rodzinnym, zamożności?

Jaki dom chcielibyście mieć?
Czy wiecie, ze już na etapie wyboru działki decydujecie o swoim losie?
Czy wiecie, ze projekt domu MUSI być dostosowany do wykresu domu - NIE ODWROTNIE?

Być może wielu z Was, po prostu roześmieje się i powie „bzdura!", jednak moje wieloletnie doświadczenie mówi coś innego. Dlaczego właściwie nie zdarza się, by zwracali się do mnie ludzie, którym się dobrze powodzi?. Jeżeli tacy się zdarzają, to ich celem jest DALSZA POPRAWA SYTUACJI, lub uzyskanie innych pomyślnych zmian. Dlaczego 99.99% ludzi zgłaszających się po porady, to ludzie z ogromnymi problemami?. Dlaczego wszystko to można znaleźć w wykresach ich domów, czy firm?

Feng Shui NIE jest systemem wierzeń. Ono istnieje niezależnie od naszej wiary, zawsze tam, gdzie jest człowiek i jego siedziba: dom, firma, pokój, działka itp.. To, ze pochodzi ono z Chin, ma tez niewielkie znaczenie, ponieważ opiera się ono na uniwersalnych zasadach i prawach, ważnych wszędzie na całej kuli ziemskiej. Tymi zasadami jest astronomia, fizyka, matematyka, metafizyka, nauka o Ziemi, itd.

Odpowiadając więc uczestniczce forum http://gracekrist.mojeforum.net:

Zatem, przepraszam Cię Mercedes, ale trudno uzyskać poważną poradę nie widząc działki, projektu architektonicznego, nie mając dobrego odczytu kompasu. Ty JUŻ podjęłaś decyzje, wybierając działkę i projekt domu. To jest jak zapłodnienie, dziecko już jest i teraz juz tylko czeka się na jego narodziny. Moment narodzin ostatecznie zdeterminuje horoskop dziecka.

Idąc tym tokiem myślenia dalej (tu zwracając się znowu do uczestniczki forum http://gracekrist.mojeforum.net): Mercedes, Ty już masz rozwijający się płód, czekasz już tylko na narodziny domu. Narodziny domu, to moment nakrycia go dachem. Wszystkie pozostałe elementy już ustaliłaś. Masz działkę, projekt domu, wkrótce rozpoczynasz budowę. Na każdym etapie można coś zmienić, ale najwięcej na początku, w czasie wyboru działki, a potem w czasie tworzenia projektu domu. Prawdą jest też, że feng shui zawsze znajdzie jakieś lekarstwo, ale czyż nie lepiej jest zapobiegać, aniżeli leczyć?

Grażyna
www.pracownia-fengshui.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Wykres urodzeniowy domu

piątek, 29 grudnia 2006 10:36
Co jest potrzebne, by sporządzić wykres urodzeniowy swojego domu, mieszkania, firmy?
W tym celu potrzebujemy:
- znać datę budowy domu,
- zrobić odczyt kompasu strony skierowania domu,
- musimy także umieć określić, gdzie nasz dom ma stronę skierowania.

Wykres urodzeniowy domu, nie ma nic wspólnego z siatką Bagua. Wizualnie wygląda on jak zestaw liczb, po trzy w każdym polu. Mówią one jednak o wszystkim, co nas interesuje. Dom powstaje w określonym miejscu i czasie. Generalnie, uznaje się, że momentem „narodzin" domu, jest chwila, kiedy został on przykryty dachem. To jest właśnie ten moment. Wtedy, gdy Qi zostaje zamknięte w tym domu i ten moment determinuje wiele ważnych cech nowego domu, takich jak:

- jego charakter,
- predyspozycje zdrowotne mieszkańców,
- zasobność,
- strukturę wydarzeń w tym domu,
- wskazuje miejsca, gdzie powinny być sypialnie, pokoje wypoczynkowe, garderoby, łazienki, wc itp.
- wskazuje miejsca, gdzie powinny być okna,
- wskazuje miejsce, gdzie powinny być drzwi główne do mieszkania, domu..
- wreszcie determinuje miejsce dla drzwi tylnych,
- określa kierunki drzwi wewnętrznych,
- i wiele, wiele innych spraw.

Z wykresu możemy wyczytać wiele, bardzo wiele informacji, choćby takich jeszcze, jak: charakter domu (są domy szczególnie dobre dla twórców, artystów, dla życia rodzinnego, dla osób trudniących się finansami, czyli finansistów i wiele innych), lepsze i gorsze miejsca w tym domu, możemy dowiedzieć się, czy dom w ogóle będzie pomyślny dla tych konkretnych ludzi i całe mnóstwo innych informacji.

Dość powiedzieć, że wykres urodzeniowy domu nie tylko wskazuje na pewne zdarzenia, które mogą wydarzyć się mieszkańcom danego domu, ale także wywiera wpływ na postępowanie mieszkańców, na ich życie (tak, tak.. to nie żart). Istnieją domy, które w swoim wykresie posiadają takie informacje, jak skłonność mieszkańców do alkoholu, przemocy, kłótni, romansów i rozwodów. Czy któryś z takich domów, chciałybyście zająć?. Nie sądzę...A czy wiecie, że niektóre domy mają kilka takich cech?. A czy wiecie, że są także inne cechy wpisane w wykres, takie jak na przykład wypadki samochodowe?

W tym miejscu, ważna uwaga. Poprzez to, że dom powstaje w określonym czasie i miejscu, że ma swój wykres urodzeniowy - MA on także swoje niepowtarzalne feng shui, które po prostu jest zawsze tam, gdzie jest dom i człowiek.

Dlatego, wszelkie dywagacje na temat tego, czy ktoś wierzy, czy nie wierzy w feng shui, jest tym samym, co wiara, lub niewiara w słońce. I jedno i drugie po prostu J E S T. To niewiedza powoduje, że albo w coś wierzymy, albo nie. Wiedza nie potrzebuje wiary.

Warto także wiedzieć, że:

Feng Shui bez Człowieka NIE istnieje

Mało tego. Może się zdarzyć, że określony dom, nie będzie dobry dla tego konkretnego człowieka.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | zaloguj się, aby dodać komentarz

kalabasz - remedium feng shui

wtorek, 26 grudnia 2006 11:29
Witajcie,
Święta, święta ... co nowego na forum feng shui?
W dziale „Artykuły o feng shui" ukazały się tłumaczenia dwóch artykułów na temat kalebasy. Jeden napisał Howard Choy, mój chiński nauczyciel, drugi jest autorstwa Josepha Yu, jednego z 7 czołowych mistrzów feng shui świata.

Kalebasa (kalabasz, tykwa) jest tradycyjnym chińskim remedium na Gwiazdę 2 Ziemia, która jest kojarzona z chorobami.

Oto fragment wypowiedzi Howarda Choy:
Kalebasa, lub dynia butelkowa (Longenaria Sicerarea) nazywana jest w Chinach Hu-lu. Kiedy właściwie ja ususzymy, może być używana, jako podręczny pojemnik. W Chińskiej tradycji była używana przez lekarzy-zielarzy, do przechowywania medykamentów, odtąd datuje się jej długi współudział w kwestii zdrowia i pomyślności. Chińczycy wierzą, ze, kiedy człowiek nie czuje sie dobrze, on lub ona zostali zaatakowani przez Sha qi (szkodliwa energię) wchodzącą przez drzwi frontowe lub wiszącą (zalęgającą) w sypialni, zatem Calabash jest polecany, by zawiesić go tuż obok drzwi frontowych, lub nad łóżkiem, aby zapobiec niepożądanym wpływom i poprawić zdrowie. W Xuan Kong Feixing (Flying Stars Feng Shui) gwiazdami kojarzonymi z chorobą, jest Czarna 2 i Żółta 5, obie należą do elementu ziemi. Calabash zrobiony z miedzi lub mosiądzu potrafi przetransformować Sha qi ziemskich: Czarnej 2 i Żółtej 5, szczególnie, jeśli diagram Bagua utwierdza, wyznacza zastosowanie Calabash. Poniżej są cztery powody, kiedy metalowa kalebasa z diagramem Bagua może przetransformować Sha qi choroby:
1. Metalowa Kalebasa należy do elementu Metal i Metal może osłabić ziemię - szkodliwy element w tym przypadku.
2. Ciało kalebasy ma dwie baniaste formy połączone razem i forma kulista należy do Metalu. Zatem materiał i forma kalebasy ma siłę osłabić ziemię.
3. Diagram Bagua jest symbolem transformacji, reprezentującym wszystkie rodzaje qi niebiańskiej i ziemskiej. W konsekwencji może rozpuszczać wszystkie rodzaje Sha qi.
4. Kształt kalebasy jest jak ryba w sidłach z wąskimi ustami i szyją i tłustym ciałem. Kiedy Sha qi jest w potrzasku, będzie miała trudności z wyjściem.

Resztę znajdziecie tutaj:
http://gracekrist.mojeforum.net/viewtopic.php?t=26


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Co nowego na forum feng shui

niedziela, 03 grudnia 2006 14:32
Czy można wypowiedzieć się na temat feng shui domu, którego jeszcze nie ma, mając jedynie jego plan architektoniczny?

Zapraszamy na forum feng shui:
http://gracekrist.mojeforum.net/

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Czym dla Ciebie jest feng shui?

poniedziałek, 27 listopada 2006 9:35

No, właśnie, czy dla Ciebie ono jest?. Czytając różne wypowiedzi na ten temat, trudno jest przełamać ugruntowne przez lata spojrzenie na feng shui. Chcemy dać Wam do ręki bardzo skuteczne narzędzie, ale najpierw, trzeba wskazać Wam drogę do prawdziwego feng shui, by właśnie Tobie żyło sie lepiej, by Twoja rodzina czyła się szczęśliwsza, by Twoja firma rozwijała się tak dobrze, jak firmy tych osób, które znasz. Czy zatem pozwolisz sobie na ignorancję naszej propozycji?

Specjalnie dla Ciebie i dla Twojej Rodziny tworzymy ten blog, forum, byś mógł, byś mogła odnieść maksimum korzyści. Moje wieloletnie doświadczenie i wiedzę kładę na jednej z szal, a co będzie na drugiej?. Na drugiej położysz to, co zechcesz: rozwój swej wiedzy, korzyści z konsultacji, swoje życie, szczęście Twoje i Twojej Rodziny.. co zechcesz.

Możesz ignorować tę wiedzę, możesz nawet nie odpowiadać na te słowa, możesz nie robić nic. Wtedy nic się nie zmieni, będzie tak, jak było. Ale możesz wziąć pod uwagę tysiąc letnie doświadczenie i zaopatrzyś swą łódź w dodatkowy silnik, czy zapas żywności na podróż.

http://gracekrist.mojeforum.net/


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Feng Shui Tradycyjne kontra Intuicyjne

sobota, 25 listopada 2006 13:41
Od dawna te dwa nurty ścierają się. Podejście Intuicyjne odsądza się od czci i wiary, a twórcę tego systemu oskarża się o oszustwo. Jeden z uczestników forum napisał nawet, że być może jest to genialny oszust.

System Black Hat, to młoda szkoła. Powstała zaledwie ok. roku 1970 w Stanach Zjednoczonych. Nazywana jest także Sektą Czarnych Czapek. Jej założycielem jest prof. Lin Yun. 99% książek na temat Feng Shui, które ukazały się w Polsce, to system Black Hat i pewnymi próbami włączenia elementów szkoły tradycyjnej.

Tradycyjne Feng Shui ma za sobą wiele Stuleci. Ma niezwykle bogatą historię. Ojcem nazwy Feng Shui jest mistrz Guo Pu, który jako pierwszy użył tej nazwy w roku 221 p.n.e. w Księdze Pochówków. Niemniej Feng Shui znane było już dawniej, jednak używano wówczas nazwy Kan Yu. Jeżeli zajrzycie na moją stronę www.pracownia-fengshui.pl  to w Dziale O FENG SHUI jest artykuł na temat historii Feng Shui oraz kilka słów na temat tej ciekawej osoby http://skocz.pl/ckdy Zapraszam do lektury.

Wracając jednak do tych dwóch systemów. Mój wspaniały chiński nauczyciel Feng Shui Howard Choy, powiedział kiedyś, że na przestrzeni lat ludzie wszystko rozwijają i tak naprawdę, to dopiero Czas da świadectwo. System Black Hat dotyka najbardziej podstawowych potrzeb człowieka, jakimi są małżeństwo (partnerstwo), Związki, dzieci, pieniądze, rodzina, sława, kariera itd. A przecież któż z nas nie chce być szczęśliwym i mieć te elementy w wymarzonym przez siebie stanie. Niemniej ten system jest dosyć płytki i często nieskuteczny z powodu nieznajomości głębszych warstw energetycznych przestrzeni, którą się zajmuje.

Znam oba te systemy. Znam słabości Black Hat, ale byłabym niesprawiedliwa, gdybym nie napisała, że system ten ma także i mocne strony. Jednym z nich, jest na pewno to, że jest dobrym studium psychologii przestrzeni i psychologii człowieka w ogóle. Na nowym forum Feng Shui zawiązała się, dość nieśmiało, dyskusja na ten temat. Zainteresowanych odsyłam do linku http://skocz.pl/ckea

Feng Shui Intuicyjne opiera wszystkie swoje kalkulacje na Bagua

W Feng Shui tradycyjnym podstawą wszystkich obliczeń jest odczyt kompasu, rok budowy domu oraz daty urodzenia mieszkańców. Na tej podstawie tworzymy wykres urodzeniowy domu, nie mający NIC wspólnego z powyższym rysunkiem. Wykres zawiera kombinacje Liczb (Gwiazd). Poniżej zamieszczam kalkulator wykresu urodzeniowego domu (The Flying Star Chart) używanej w szkole Fei Xing Pai http://skocz.pl/ckee 

Należy znać datę budowy domu oraz odczyt kompasu strony skierowania domu. Uwaga! w większości przypadków nie ma to nic wspólnego z drzwiami. Poniżej przykładowy wykres domu dla Roku 1986 i skierowania N 337,5-352,5

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 20 marca 2018

Licznik odwiedzin:  124 863  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O mnie

Mam różne profesje, ale kocham feng shui i turystykę.

Zapraszam na moje strony:
www.pracownia-fengshui.pl
http://clubfreedom-coopers.pl.tl

O moim bloogu

Jestem pasjonatką feng shui. Od wielu lat zajmuję się tym tematem, także zawodowo, ale blog jest jedynie skrótowym przedstawieniem prawdy o feng shui i ukazania prawdziwego oblicza tej, jakże użyteczn...

więcej...

Jestem pasjonatką feng shui. Od wielu lat zajmuję się tym tematem, także zawodowo, ale blog jest jedynie skrótowym przedstawieniem prawdy o feng shui i ukazania prawdziwego oblicza tej, jakże użytecznej sztuki.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 124863
Wpisy
  • liczba: 143
  • komentarze: 46
Galerie
  • liczba zdjęć: 21
  • komentarze: 6
Bloog istnieje od: 4154 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl